SAANA villahuivi

Merinovillahuivi kirjailulla!

119.00

sis. ALV
Suunnittelija: Anu Leinonen
Materiaali: 100% merinovilla
Made in: Suomi
Tuotekoodi: 100739
Väri: tumma harmaa
Saatavuus: toimitusaika < 7 päivää
Tuotetunnus (SKU): 100739 Osasto:

Kuvaus

SAANA-huivi on valloittavan pehmeää 100 % merinoa, joka on todella miellyttävän tuntuista myös paljasta ihoa vasten. Vähäeleisen ja tyylikkään SAANA-huivin on suunnitellut huippusuunnittelija Anu Leinonen. Leveä huivi sopii sekä hartiahuiviksi että kaulahuiviksi. Leveä huivi laskeentuu keveytensä ansiosta kauniisti hartioille tai kaulalle. Vaikka nämä merinovillaiset tuotteet ovat kevyitä, ne ovat myös lämpimiä. SAANA-huivit kudotaan omassa kutomossamme Lapualla.

Jäljitettävät luonnonmateriaalit

Valmistettu 100 % villasta – pehmeästä ja ilmavasta merinosta. Ostamme lankamme vain parhailta kehräämöiltä, pääasiassa EU-alueelta. Loimilanka on kehrätty eteläamerikkalaisesta merinokuidusta ja kudelanka eteläafrikkalaisesta merinovillakuidusta. Käyttämämme villa on mulesing-vapaata: toimimme vain vastuullisten ja sertifioitujen toimittajien kanssa. Kaikki langat on värjätty REACH-asetusten mukaan, ja ne täyttävät ÖKO-TEX-sertifikaatin vaatimukset.

Muistathan, että villan puhdistukseen riittää usein pelkkä tuuletus.

Oma läpinäkyvä tuotanto

Haluamme vastata tuotteiden valmistuksesta itse, langasta lähtien aina valmiiksi tuotteeksi asti, ja siksi merkittävin osa valmistuksesta tapahtuu omassa kutomossamme ja viimeistelylaitoksessamme Lapualla, Suomessa.

Tämän tekstiilin tuotesuunnittelu, materiaalihankinta, ohjelmointi sekä luonti, esityövaiheet, kudonta ja kankaan tarkastus tehdään omassa kutomossamme Lapualla. Tarvittaessa ompelu tehdään tytäryhtiömme omassa ompelimossa Liettuan Kaunasissa tai ompelimossamme Lapualla. Tekstiilin viimeistelyt tehdään viimeistelylaitoksessamme Lapualla, Suomessa.

Hoito-ohjeet

Pese vain kun tekstiili on todella likainen, muuten kevyt tuuletus ulkona riittää. Käsinpesu enintään 30°C tai kuivapesu. Annostele pesuaine runsaaseen veteen ja anna liueta hyvin. Upota tekstiili veteen ja pese välittömästi. Puristele kevyesti. Älä hankaa, venytä tai kierrä. Huuhtele huolellisesti ja purista vesi pois. Painele pyyhkeiden välissä puolikuivaksi ja kuivaa ilmavasti. Ei rumpukuivausta. Silitys vain kostean liinan läpi, enintään 150°C.

Käytä uudelleen ja kierrätä!

Excel faneille

Tuotekoodi100739
Väritumma harmaa
Koko70 x 220 cm + hapsut
Materiaali100% merinovilla
SuunnittelijaAnu Leinonen
TuotesarjaSAANA
SertifikaattiAvainlippu
EAN-koodi6417695107398
Tullitariffi62142000
Paino0.38 kg
S x L x K (pakkaus)5 x 25 x 16 cm
QR Code

Myymäläsaatavuus

Lapuan tehtaanmyymälä
Vanhan Paukun tie 1, 62100 Lapua
+358 50 527 57 28

Vain muutama jäljellä

Helsingin myymälä
Katariinankatu 2, 00170 Helsinki
+358 50 538 8244

Vain muutama jäljellä

Löydä lähin jälleenmyyjäsi Klikkaa tästä

Ole hyvä ja varmista saatavuus suoraan myymälästä.

Hintahistoria

Alin myyntihinta verkkokaupassa 30 päivän sisällä

Asiakasarviot

Piditkö tuotteesta? Haluamme kuulla mielipiteesi! Kirjaudu sisään lisätäksesi arvostelun.

Voisit pitää myös...

Anu Leinonen

Tutustu suunnittelijaan

ANU LEINONEN

Lahden Muotoiluinstituutista valmistunut Anu Leinonen suunnitteli Pariisissa kymmenen vuotta mallistoja ranskalaiselle vaateyritykselle. Hän on luonut myös oman malliston, joka esiteltiin Pariisin designmessuilla.

Palattuaan Suomeen alkoi jo yli 10 vuoden yhteistyö Lapuan Kankureiden kanssa. Anu Leinosen KASTE on palkittu MUOTO 2012 -palkinnolla.

Lisää samalta suunnittelijalta

Kestävä tuotanto

Oma kutomo on toimintamme sydän ja intohimonamme on maailman parhaiden tekstiilien kehittäminen. Maailma muuttuu, ja Lapuan Kankurit uskaltaa luoda täysin uusia tuotteita ja investoida omaan tuotantoon.

Huippuluokan designimme kudotaan Lapualla, keskellä pohjalaista lakeutta. Oma kutomomme, siellä työskentelevät nuoret, ennakkoluulottomat ammattilaiset sekä kokeneet mestarikutojat mahdollistavat jokapäiväisen tuotekehityksen. Voidaksemme taata koko tuotantoketjun jäljitettävyyden, aiomme tulevaisuudessakin pitää koko toiminnan langasta valmiiksi tuotteeksi saakka omissa ja sidosryhmiemme käsissä.

Käytämme vain luonnonmateriaaleja. Tiedämme, mistä raaka-aineemme tulevat, ja tunnemme kaikki työvaiheet langasta valmiiseen tuotteeseen. Tämä takaa lopputuloksen, josta voimme olla ylpeitä.
Lue lisää

Tutustu materiaaliin

Jäljitettävät materiaalit

JÄLJITETTÄVÄT MATERIAALIT Pääraaka-aineemme, kuten pellava ja villa, ovat puhtaita luonnonmateriaaleja. Käytämme sataprosenttisesti eurooppalaista pellavaa, joka on Masters of Linen -sertifioitua. Hyödynnämme paikallista suomalaista lampaanvillaa, jota keräämme tiloilta itse. Lisäksi hankimme villakuitua ja lankoja tarkoin sertifioiduilta toimittajilta. Muita käyttämiämme luonnonmateriaaleja ovat muun muassa bio-orgaaninen puuvilla ja Tencel, joka on selluloosasta valmistettu lyocell-kuitu. Olemme alkaneet korvata osan […]
Lue lisää