HAVU X TEEMU JÄRVI tabletti

Tabletti on valmistettu luonnonmateriaaleista.

15.90

sis. ALV
Suunnittelija: Teemu Järvi
Materiaali: 60% pellava, Masters of Linen ja 40% puuvilla
Made in: Suomi
Tuotekoodi: 13849
Väri: valko-vihreä
-+
Saatavuus: toimitusaika < 7 päivää
Tuotetunnus (SKU): 13849 Osasto:

Kuvaus

Lapuan Kankurit x Teemu Järvi -mallisto syntyi vuonna 2017 ja siihen kuuluu useita erilaisia luontoaiheisia tuotteita. Teemun taideteokset ja tuotteet syntyvät käsityötä painottavilla menetelmillä ja hän käyttää perinteisiä työskentelytapoja, kuten ruokokynää.

Teemu Järvi

Tutustu suunnittelijaan

TEEMU JäRVI

Teemu Järvi on taiteilija ja suunnittelija, joka erikoistuu erämaateemoihin. Työt kumpuavat taiteilijan elinikäisestä rakkaudesta luontoon.

Teemu Järvi aloitti yhteistyön Lapuan Kankurin kanssa vuonna 2017 useilla keittiöpyyhekuoseilla, ja yhteistyö on jatkunut siitä lähtien.

Lisää samalta suunnittelijalta

Kestävä tuotanto

Oma kutomo on toimintamme sydän ja intohimonamme on maailman parhaiden tekstiilien kehittäminen. Maailma muuttuu, ja Lapuan Kankurit uskaltaa luoda täysin uusia tuotteita ja investoida omaan tuotantoon.

Huippuluokan designimme kudotaan Lapualla, keskellä pohjalaista lakeutta. Oma kutomomme, siellä työskentelevät nuoret, ennakkoluulottomat ammattilaiset sekä kokeneet mestarikutojat mahdollistavat jokapäiväisen tuotekehityksen. Voidaksemme taata koko tuotantoketjun jäljitettävyyden, aiomme tulevaisuudessakin pitää koko toiminnan langasta valmiiksi tuotteeksi saakka omissa ja sidosryhmiemme käsissä.

Käytämme vain luonnonmateriaaleja. Tiedämme, mistä raaka-aineemme tulevat, ja tunnemme kaikki työvaiheet langasta valmiiseen tuotteeseen. Tämä takaa lopputuloksen, josta voimme olla ylpeitä.
Lue lisää

Tutustu materiaaliin

Pellava

Pellava on yksi suosikkimateriaaleistamme. Se on ekologinen, miellyttävä iholla ja helppo käytössä. Pellava imee tehokkaasti kosteutta: pellavapyyhe kosteutta tehokkaasta ja silti luovuttaa kosteuden sukkelasti, joten tekstiilit kuivuvat nopeasti.

Käyttämämme Masters of Linen -pellava kasvaa sadeveden voimin Ranskassa, Hollannissa ja Belgiassa, eikä se vaadi lainkaan keinokastelua tai paljonkaan lannoittamista.
Lue lisää