UUTUUS

LUOTO kylpypyyhe

LUOTO on pestystä pellavasta kudottu kylpypyyhe, jossa on kaunis vohvelisidos!

79.90

sis. ALV
Suunnittelija: Team Lapuan Kankurit
Materiaali: 100% pesty pellava, Masters of Linen
Made in: Suomi
Tuotekoodi: 76182
Väri: pellava-ruskea
Saatavuus: toimitusaika < 7 päivää
Tuotetunnus (SKU): 76182 Osastot: , Avainsana tuotteelle

Kuvaus

LUOTO on luonnonkaunis, pestystä pellavasta kudottu pyyhe. 100 % Masters of Linen -seritifioidun, eurooppalaisen pellavan ominaisuuksia tehostaa vohvelisidos, jossa on luontaisesti loistava imukyky. LUOTO on helppohoitoinen ja ympäristöä kunnioittava valinta, jonka ajaton muotoilu ja mestarillinen laatu tekevät siitä pitkäikäisen osan kylpyhetkiäsi.

Luonnon inspiroimat sävyt ja pellavan lempeä kosketus rauhoittavat kylpyhuoneen oman elämäsi zen-keitaaksi. Hillittyjä, klassisia värejä on helppo yhdistellä muiden kylpytuotteiden kanssa.

Pyyhkeen kaunis meleerattu värisävy tulee erityisestä kaksivärisestä kudelangasta, jonka kertaamme omassa kutomossamme Lapualla.

Jäljitettävät luonnonmateriaalit

Olemme käyttäneet sekä loimi- että kudelankana Masters of Linen -seritifioitua 100 % pellavalankaa, joka on kehrätty täysin jäljitettävästä aivinapellavasta. Rakastamme pellavaa materiaalina, sillä se on kestävä, miellyttävä ja ympäristöystävällinen kuitu.

Pellavamme kasvaa Keski-Euroopan lauhkeassa ilmastossa sateen voimalla, eikä tarvitse kastelua. Langat on kehrätty ja värjätty EU-alueella REACH-asetusten mukaan.

Tiesitkö, että pellava on ekologinen valinta myös siksi, että lika lähtee siitä jo 40 asteen pesussa?

Oma läpinäkyvä tuotanto

Merkittävin osa valmistuksesta tapahtuu omassa kutomossamme Pohjanmaalla Lapualla jo neljännessä sukupolvessa, sillä haluamme vastata tuotteiden valmistuksesta itse, langasta lähtien aina valmiiksi tuotteeksi asti.

Tämän tekstiilin tuotesuunnittelu, materiaalihankinta, ohjelmointi sekä luonti, esityövaiheet, kudonta ja kankaan tarkastus tehdään omassa kutomossamme Lapualla. Ompelu tehdään tytäryhtiömme omassa ompelimossa Liettuan Kaunasissa tai ompelimossamme Lapualla. Tuotteen viimeistelyt tehdään viimeistelylaitoksessamme Lapualla, Suomessa.

Oman tuotannon ansiosta pystymme suunnittelemaan tuotteemme ja prosessimme niin, että ekologinen jalanjälkemme on mahdollisimman pieni.

Hoito-ohjeet

Pesu 60°C runsaassa vedessä erillään muusta pyykistä. Myös 40°C riittää. Suosittelemme mahdollisimman pientä määrää neutraalia pesuainetta. Kuosittele kosteana. Vältä huuhtelu- ja valkaisuaineita. Kevyt linkous. Ei rumpukuivausta. Tuotteesta irtoaa pesussa nukkaa. Tarkista nukkasihti ennen ja jälkeen pesun. Silitä tekstiili pellavan säädöillä. Värjäämätön pellava vaalenee pesujen myötä.

Käytä uudelleen ja kierrätä!

Excelin ystäville

Tuotekoodi76182
Väripellava-ruskea
Materiaali100% pesty pellava, Masters of Linen
SuunnittelijaTeam Lapuan Kankurit
TuotesarjaLUOTO
SertifikaattiAvainlippu, Masters of Linen
EAN-koodi6417695761422
Tullitariffi63029910
Paino0.6 kg
S x L x K (pakkaus)4 x 26 x 19 cm
QR Code

Myymäläsaatavuus

Lapuan tehtaanmyymälä
Vanhan Paukun tie 1, 62100 Lapua
+358 50 527 57 28

Vain muutama jäljellä

Helsingin myymälä
Katariinankatu 2, 00170 Helsinki
+358 50 538 8244

Vain muutama jäljellä

Löydä lähin jälleenmyyjäsi Klikkaa tästä

Ole hyvä ja varmista saatavuus suoraan myymälästä.

Hintahistoria

Alin myyntihinta verkkokaupassa 30 päivän sisällä

Asiakasarviot

Piditkö tuotteesta? Haluamme kuulla mielipiteesi! Kirjaudu sisään lisätäksesi arvostelun.

Voisit pitää myös...

Team Lapuan Kankurit

Tutustu suunnittelijaan

Team Lapuan Kankurit

Maailman parhaiden tekstiilien kehittäminen on intohimomme. Oma kutomomme ja siellä työskentelevät nuoret, ennakkoluulottomat ammattilaiset mahdollistavat sen, että voimme parantaa tuotteitamme päivä päivältä.

Vuodesta 2018 saakka Lapuan Kankureiden sisäiseen suunnittelutiimiin ovat kuuluneet suunnittelija Elina Helenius, markkinointijohtaja Jaana Hjelt sekä toimitusjohtaja Esko Hjelt.

Lisää samalta suunnittelijalta

Kestävä tuotanto

Oma kutomo on toimintamme sydän ja intohimonamme on maailman parhaiden tekstiilien kehittäminen. Maailma muuttuu, ja Lapuan Kankurit uskaltaa luoda täysin uusia tuotteita ja investoida omaan tuotantoon.

Huippuluokan designimme kudotaan Lapualla, keskellä pohjalaista lakeutta. Oma kutomomme, siellä työskentelevät nuoret, ennakkoluulottomat ammattilaiset sekä kokeneet mestarikutojat mahdollistavat jokapäiväisen tuotekehityksen. Voidaksemme taata koko tuotantoketjun jäljitettävyyden, aiomme tulevaisuudessakin pitää koko toiminnan langasta valmiiksi tuotteeksi saakka omissa ja sidosryhmiemme käsissä.

Käytämme vain luonnonmateriaaleja. Tiedämme, mistä raaka-aineemme tulevat, ja tunnemme kaikki työvaiheet langasta valmiiseen tuotteeseen. Tämä takaa lopputuloksen, josta voimme olla ylpeitä.
Lue lisää

Tutustu materiaaliin

Pellava

Pellava on yksi suosikkimateriaaleistamme. Se on ekologinen, miellyttävä iholla ja helppo käytössä. Pellava imee tehokkaasti kosteutta: pellavapyyhe kosteutta tehokkaasta ja silti luovuttaa kosteuden sukkelasti, joten tekstiilit kuivuvat nopeasti.

Käyttämämme Masters of Linen -pellava kasvaa sadeveden voimin Ranskassa, Hollannissa ja Belgiassa, eikä se vaadi lainkaan keinokastelua tai paljonkaan lannoittamista.
Lue lisää