UUTUUS

VENLA pellavapyyhe

VENLA-kuosin struktuuriin haettiin artesaanitunnelmaa. Ajatuksena oli luoda maanläheinen, vaan ei vanhanaikainen kuosi.  Design on Elina Heleniuksen käsialaa!

22.90

sis. ALV
Suunnittelija: Elina Helenius
Materiaali: 100% pesty pellava, Masters of Linen
Made in: Suomi
Tuotekoodi: 37847
Väri: meleerattu oliivi-valkoinen
Saatavuus: toimitusaika < 7 päivää
Tuotetunnus (SKU): 37847 Osastot: , Avainsana tuotteelle

Kuvaus

VENLA on luotu meleeratuilla lankaväreillä. Meleerauksella tarkoitetaan sitä, kun kaksi eriväristä lankaa yhdistetään, jolloin uusi lankaväri muodostuu katsojan silmien edessä. Tuotetta koristaa paksummalla, kerratulla langalla kudottu efektiraita.

VENLA-kuosin struktuuriin haettiin artesaanitunnelmaa. Sen luomista ovat inspiroineet niin traditiot, käsityöläiset ja historia—kuin myös Aleksis Kiven Seitsemän veljeksen rohdinpaidat, sekä Männistön muorin ihana Venla-tytär. Ajatuksena oli luoda maanläheinen, vaan ei vanhanaikainen kuosi.

VENLA-pyyhe sopii hyvin keittiöpyyhkeeksi, käsipyyhkeeksi tai pieneksi liinaksi. Ekologinen pesty pellava on erittäin imukykyinen ja kuivuu nopeasti, jolloin pyyhe pysyy raikkaana pitkään.

Jäljitettävät luonnonmateriaalit

Olemme käyttäneet sekä loimi- että kudelankana Masters of Linen -seritifioitua 100 % pellavalankaa, joka on kehrätty täysin jäljitettävästä aivinapellavasta. Rakastamme pellavaa materiaalina, sillä se on kestävä, miellyttävä ja ympäristöystävällinen kuitu.

Pellavamme kasvaa Keski-Euroopan lauhkeassa ilmastossa sateen voimalla, eikä tarvitse kastelua. Langat on kehrätty ja värjätty EU-alueella REACH-asetusten mukaan.

Tiesitkö, että pellava on ekologinen valinta myös siksi, että lika lähtee siitä jo 40 asteen pesussa?

Oma läpinäkyvä tuotanto

Merkittävin osa valmistuksesta tapahtuu omassa kutomossamme Pohjanmaalla Lapualla jo neljännessä sukupolvessa, sillä haluamme vastata tuotteiden valmistuksesta itse, langasta lähtien aina valmiiksi tuotteeksi asti.

Tämän tekstiilin tuotesuunnittelu, materiaalihankinta, ohjelmointi sekä luonti, esityövaiheet, kudonta ja kankaan tarkastus tehdään omassa kutomossamme Lapualla. Ompelu tehdään tytäryhtiömme omassa ompelimossa Liettuan Kaunasissa tai ompelimossamme Lapualla. Tuotteen viimeistelyt tehdään viimeistelylaitoksessamme Lapualla, Suomessa.

Oman tuotannon ansiosta pystymme suunnittelemaan tuotteemme ja prosessimme niin, että ekologinen jalanjälkemme on mahdollisimman pieni.

Hoito-ohjeet

Pesu 60°C runsaassa vedessä erillään muusta pyykistä. Myös 40°C riittää. Suosittelemme mahdollisimman pientä määrää neutraalia pesuainetta. Vältä huuhtelu- ja valkaisuaineita. Normaali linkous. Ei rumpukuivausta. Tuotteesta irtoaa pesussa nukkaa. Tarkista nukkasihti ennen ja jälkeen pesun. Silitä tekstiili pellavan säädöillä. Värjäämätön pellava vaalenee pesujen myötä.

Käytä uudelleen ja kierrätä!

Excelin ystäville

Tuotekoodi37847
Värimeleerattu oliivi-valkoinen
Materiaali100% pesty pellava, Masters of Linen
SuunnittelijaElina Helenius
TuotesarjaVENLA
SertifikaattiAvainlippu, Masters of Linen
EAN-koodi6417695378477
Tullitariffi63029910
Paino0.15 kg
S x L x K (pakkaus)1 x 17 x 36 cm
QR Code

Myymäläsaatavuus

Lapuan tehtaanmyymälä
Vanhan Paukun tie 1, 62100 Lapua
+358 50 527 57 28

Vain muutama jäljellä

Helsingin myymälä
Katariinankatu 2, 00170 Helsinki
+358 50 538 8244

Varastossa

Löydä lähin jälleenmyyjäsi Klikkaa tästä

Ole hyvä ja varmista saatavuus suoraan myymälästä.

Hintahistoria

Alin myyntihinta verkkokaupassa 30 päivän sisällä
22.90

Asiakasarviot

Piditkö tuotteesta? Haluamme kuulla mielipiteesi! Kirjaudu sisään lisätäksesi arvostelun.

Voisit pitää myös...

Elina Helenius

Tutustu suunnittelijaan

Elina Helenius

Tekstiili-, väri- ja pinnansuunnittelija, taiteen maisteri Elina Helenius on valmistunut Taideteollisesta korkeakoulusta, nykyisin Aalto-yliopistosta.

Vuodesta 2018 alkaen Elina Helenius on ollut osa Lapuan Kankurin sisäistä suunnittelutiimiä. Vuonna 2012 Suomen tekstiilitaiteilijaksi valittu Elina Helenius on saanut useita palkintoja suunnittelukilpailuissa.

Lisää samalta suunnittelijalta

Kestävä tuotanto

Oma kutomo on toimintamme sydän ja intohimonamme on maailman parhaiden tekstiilien kehittäminen. Maailma muuttuu, ja Lapuan Kankurit uskaltaa luoda täysin uusia tuotteita ja investoida omaan tuotantoon.

Huippuluokan designimme kudotaan Lapualla, keskellä pohjalaista lakeutta. Oma kutomomme, siellä työskentelevät nuoret, ennakkoluulottomat ammattilaiset sekä kokeneet mestarikutojat mahdollistavat jokapäiväisen tuotekehityksen. Voidaksemme taata koko tuotantoketjun jäljitettävyyden, aiomme tulevaisuudessakin pitää koko toiminnan langasta valmiiksi tuotteeksi saakka omissa ja sidosryhmiemme käsissä.

Käytämme vain luonnonmateriaaleja. Tiedämme, mistä raaka-aineemme tulevat, ja tunnemme kaikki työvaiheet langasta valmiiseen tuotteeseen. Tämä takaa lopputuloksen, josta voimme olla ylpeitä.
Lue lisää

Tutustu materiaaliin

Pellava

Pellava on yksi suosikkimateriaaleistamme. Se on ekologinen, miellyttävä iholla ja helppo käytössä. Pellava imee tehokkaasti kosteutta: pellavapyyhe kosteutta tehokkaasta ja silti luovuttaa kosteuden sukkelasti, joten tekstiilit kuivuvat nopeasti.

Käyttämämme Masters of Linen -pellava kasvaa sadeveden voimin Ranskassa, Hollannissa ja Belgiassa, eikä se vaadi lainkaan keinokastelua tai paljonkaan lannoittamista.
Lue lisää